כאן יופיעו פרטי הקשר הבסיסיים של האגודה | fps.israel@gmail.com

אלי חן ז"ל – ממובילי הטיפול הדינמי קצר המועד בישראל

פורסם על ידי רחל מגד

עם עלייתו ארצה מארגנטינה בגיל 23, מוכשר על פי מיטב המסורת הפסיכואנליטית הפרוידיאנית (ואח"כ הקלייניאנית) התגייס אלי חן לצה"ל ושימש כפסיכולוג ראשי. האנקדוטה שנהג לספר על יומו הראשון כפסיכולוג צבאי הייתה שהוא הגיע לביתן הקב"ן ותהה – היכן ספת האנליזה? ההלם התרבותי היה עצום. אילוצי המציאות הצבאית ישראלית הכתיבו לו את המקרים שקיבל ובעיקר את הזמן המוגבל, הקצוב שניתן לטיפול. למעשה כבר בארגנטינה התנסה אלי חן במתן טיפול דינאמי שהוגבל לחצי שנה, בשל אילוצי זמן ומשאבים של המטופל. להפתעתו מצא שלמרות המגבלה בזמן הושגה מטרת הטיפול ונשתמרה גם בתקופת מעקב של שנתיים. יתרה מזאת, הטיפול נחווה ע"י המטופל כחוויה מגדלת ומתקנת לשביעות רצונו!

בשני המקרים הראשונים של אלי חן במסגרת הצה"לית, ארכו הטיפולים כ 6 חודשיים, והוא גילה (שוב, לתדהמתו) שמטופליו הצליחו לחולל שינויים משמעותיים בחייהם ובתפקודם, אפילו במגבלות הזמן שהועד לטיפול. בדיעבד תיאר אלי חן את הטיפולים האלה כמקרים הראשונים שלו בטיפול קצר מועד. הוא החל להתעמק בספרות כמו – "study of brief Psychotherapy" , מאת למאלאן (1963), ולמד על טיפול קצר מועד ממורו פרופסור דסברג במסגרת התוכנית לפסיכותראפיה של אוניברסיטת תל אביב.

אמנם הטיפול הדינאמי קצר המועד לא זכה לאהדה או להכרה רבה בארץ באותה תקופה. אך מאז ואילך, התווה אלי את דרכו בזיכוך וזיקוק הטיפול הממוקד (ובד"כ תחום בזמן).

לימים הוא ייסד את מכון "יעד חן", שם שכלל את שיטתו להתאמה בין המטופל לטיפול (ולמטפל).

למרות (ואולי בגלל) הספקנות של המיליה הטיפולי לגבי שיטות הטיפול התחום בזמן, מצא אלי חן בסיס איתן והשראה עצומה לשיטתו במסורת הפסיכודינאמית, החל מפרויד (1937), אלכסנדר ופרנץ' (1946), דרך מאלאן (1963), סיפניאוס (1967), דנבלו (1982) ומאן (1973), וכלה בשיטות טיפוליות מודרניות (1992) כשלימד על טיפול דינאמי קצר – מועד, הוא נהג להתחיל תמיד בטקסט של פרויד "Analysis – terminable & interminable ", אותו ידע לשנן בע"פ.

הדיאלוג התמידי שניהל עם עצמו לגבי מהותו וערכו של הטיפול הממוקד והמוגבל בזמן, הקנה לשיטתו את העומק והעושר עקב נחישותו לאמוד את עבודתו מתוך הכרות מעמיקה ופולמוס פתוח עם כל המקורות והגישות שנתוודע אליהן. יתרה מזאת, הוא היטיב לראות את הצורך החברתי – אישי של הפונים לעזרה נפשית בעידן הזה: "לא ניתן להמשיך לעשות 'טיפול ארוך בקיצור '. הפרקטיקה העוסקת בפסיכותראפיה דורשת כיום יותר מתמיד לימוד, פיתוח ומחקר של טכניקות חדשות מכל הקשת התיאורטית העוסקות בטיפול ממוקד וקצר – מועד בכדי לתת מענה מקצועי והולם לאוכלוסיות הרבות שפונות לעזרה נפשית.." [מתוך ה"חזון" של ביה"ס לפסיכותראפיה ממוקדת – 2004].

אחד מן הפרויקטים הרבים בהם עסק אלי חן בנמרצות האופיינית לו, היה כתיבת פרק ממשנתו במסגרת ספר על טיפול ממוקד, שייצא לאור בקרוב ע"י ה"אגודה לפסיכותראפיה ממוקדת" אותה הקים לאחרונה עם שותפיו לחזון ולדרך. מתוך פרק זה, מובאים כאן המאפיינים העיקריים של הטיפול הדינאמי הממוקד, המייחדים את כל הגישות והמודלים הטיפוליים שמתוכם ומתוך השיח עימם צמחה עבודתו:

סגירת תפריט